Förre Luleåstjärnan på väg till Frölunda

Luleå Hockeys förre målvaktsstjärna Johan Gustafsson är på väg till Frölunda.Det skriver Expressens hockeybloggare MrMadhawk.

Till Frölunda? Johan Gustafsson ryktas på väg hem till Sverige.

Till Frölunda? Johan Gustafsson ryktas på väg hem till Sverige.

Foto: Pär Bäckström

Luleå/Ishockey2015-04-07 14:38

Johan Gustafsson, som fick sitt genombrott i Luleå Hockey för ett par år sedan är på väg till Frölunda. Det skriver Expressens hockeybloggare MrMadhawk.

Gustafsson har ett utgående kontrakt med NHL-klubben Minnesota Wild och söker sig – enligt bloggen – tillbaka till Sverige.

Nu kan han återförenas med Roger Rönnberg, som han hade som landslagscoach under JVM 2012 då det blev svenskt guld.

– Det är som vanligt när det spekuleras om spelare utifrån till oss. Jag har inga kommentarer, säger Frölundas GM Christian Lechtaler till MrMadhawk.

Men enligt bloggen är förhandlingarna långt gångna mellan parterna.

– Det är säkert tio målvakter som varit på tapeten och jag kommenterar ingen av dessa och inte Johan Gustafsson heller, säger Lechtaler.

För två av Frölundas målvakter går kontraktet med klubben ut nu – Linus Fernström och Fredrik Bergvik. Enligt MrMadhawk får Fernström söka efter annan klubb när Johan Gustafsson blir klar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!