Marcus "Lilliz" Nilsson toppar den allsvenska poängligan. Mot Asplöven sköt han både mål och assist inom loppet av av 3.42 och han såg till att Bik Karlskoga kunde vände på matchen i andra perioden.
Efter matchen skickar Asplövens artist en hyllande passning till Bik Karlskoga-stjärnan – men han tycker också att hans lag gav Marcus Nilsson för stora ytor.
– Vi ger serien skickligaste spelare, "Lilliz", för mycket tid ganska ofta, säger Olsson och tillägger:
– Alltså, han ser ut som Wayne Gretzky där ute ibland. Grym är han, bäst i serien – men han är inte Wayne Gretzky.
Olsson tycker också att Bik Karlskoga fick spela den hockey som man vill spela.
– De får den där "hawaiihockeyn" som de vill ha – och det är de bäst på i ligan. I slutändan blir det tufft när vi ger dem väldigt mycket chanser som de vill ha, när de får komma i fart och dribbla och hitta flippmackor. Fan, de är överjävliga på det. Man måste spela så destruktivt som möjligt mot det här laget och följa defensiva linjer, säger Simon Olsson.