Förra helgen: En historisk seger i en historisk premiär mot Modo på bortais. I helgen väntar två nya bortamatcher för Luleå Hockey/MSSK – och tränaren Fredrik Glader har inte lämnat något åt slumpen.
Han har specialstuderat Leksand i deras två tidigare riksseriematcher och han har matchplanen klar för sig.
– De är riktigt bra. De spelar kanske inte exakt med samma press och tempo som Modo men de spelar med ett väldigt högt tempo och är väldigt spelskickliga, så det kommer bli två tuffa matcher, säger Fredrik Glader och tillägger:
– Leksand har liksom AIK smugit under radarn för många och jag tror att Leksand kanske blir en av de största överraskningarna i vinter. Men vi är förberedda både mentalt och fysiskt för två hårda drabbningar.
Vad blir viktigt för er?
– Att vi håller oss till våra grunder och spelar vårt spel och inte börjar sväva ut och göra egna grejer eller frångår det vi har kommit överens om. Det är de här klassiska grejerna, jävligt noggrant och hårt jobb båda vägarna. Vi får inte tulla på det, i såna fall kommer vi bli straffade.
Så mantrat blir att hålla er till grunderna?
– Nja, kanske våga spela hockey och spela vårt spel. Vi är ett lag som vill ha mycket puck och lira och utmana.
Lagkaptenen Emma Eliasson är inne på samma linje som sin tränare.
– Leksand är ett bra lag, de spelar ungefär som Modo men är snäppet skickligare just på det individuella planet. De åker mycket skridskor och håller pucken ganska bra inom laget, säger Eliasson innan hon kommer in på vad som blir viktigt:
– Just i egen zon tror jag, så vi inte spelar fast oss. Vi måste komma ut ur den så enkelt som möjligt och ta upp pucken fort. I första perioden mot Modo gjorde vi saker och ting tvärtom – vi kom till pucken, blev stillastående och började leta passning istället för att sätta fart på fötterna och ta oss ut. Det måste snäppas upp.
Leksand fick två tunga avbräck just innan riksseriepremiären när landslagsspelarna Lina Wester och Cecilia Östberg tackade för sig.
Trots det så varnar Emma Eliasson för helgens motstånd.
– De har tappat lite men fortfarande är de... Jag menar, det är inte så jävla svårt att åka mycket skridskor och är vi för stressade så kan de förstöra ganska mycket för oss.
Mot Modo saknades lagkaptenen på grund av sjukdom så för henne blir det nu seriedebut i Luleå Hockey-tröjan.
– Jag är ruskigt taggad.