Milan Gulas 2–1-reducering med 4.52 kvar av tredje perioden kom som en total överraskning när Luleå Hockey hade kontrollerat kvartsfinal 3 fullständigt.
Med 1.10 kvar fick Mikael Johansson den stora kvitteringschansen för Färjestad sedan Gulas spelat rakt över slottet. Johansson fick på ett bra direktskott. Lassinantti var där med benskyddet och kunde sedan slänga sig över returen.
– Det är ett viktigt läge. Jag blir lite lurad. Jag tror det är ett skott som ska komma så jag går ner. Sen ser jag inte passningen, men ser att han får pucken. Då måste man göra allt för att nå dit. Sen har jag lite tur också, säger Joel Lassinantti.
Känner du att du räddar skottet?
– Jag har ingen aning om hur jag tog den. Den studsade bara upp så jag kunde lägga plocken på den.
Tolv sekunder senare gjorde Lucas Wallmark 3–1 i tom kasse och matchen var punkterad.
Lassinantti tvingades till två-tre bra räddningar i andra perioden. Annars är det som han säger. Han hade bra hjälp i försvaret och Färjestad hade svårt att skapa chanser.
– Vi för ju matchen och har spelövertaget. 2–0 är ju ingen riktig ledning. Vi vet ju att allt kan hända. Nu fick de ett reduceringsmål och försökte trycka på. Jag tycker ändå att vi i hela tredje perioden låter dem vara på utsidan.
När allt hände på slutet visade Lassinantti hur viktig han är.