Så formerar sig Luleå Hockey

Första testet på guldresan. Då börjar Luleå Hockeys formationer att växa fram. Bland annat blir det en nordamerikansk kedja.

Foto: Göran Ström

Luleå/ishockey2015-08-05 12:21

Fjällvandringen har lagts på erfarenhetskontot och de första träningsdagarna är snart över. Nu är det dags för Luleå Hockey att ge sig in i hetluften.

Första testet: Samarbetspartnern Asplöven i Haparanda i morgon torsdag.

– Det ska bli kul att köra igång. Det är också kul med två matcher direkt, då får man utvärdera efter båda, säger tränaren Joakim Fagervall, vars lag tar sig an Modo i Coop Norrbotten Arena under fredagen.

Mot Asplöven kommer Luleå Hockey bland annat till spel med en nordamerikansk kedja (Bill Sweatt, Jacob Lagacé och Jacob Micflikier).

– Vi har i dag en transatlantlina och den känns intressant. Vi ska testa den i alla fall, säger Fagervall och tillägger:

– Men vi har långtifrån byggt klart. Jag menar, vi har spelare som inte är på plats än (Toni Rajala och Jonathan Sigalet ansluter senare).

Joel Lassinantti vaktar kassen mot Asplöven och när Haparandalaget sen tar sig an Modo på lördag kan det bli så att någon Luleåspelare ansluter till Per Kenttäs gäng.

– Det kan hända att nån spelar med Asplöven mot Modo på lördag. Vi har den möjligheten och målet är att alla ska få två matcher, på ett eller annat sätt, säger Fagervall.

Hur Luleå Hockey formerade sig under onsdagens träning skan ni se i faktarutan till höger om texten.

Luleå Hockeys lag

Målvakter: Joel Lassinantti (Daniel Larsson).

Backpar: Craig Schira, Brendan Mikkelson – Jan Sandström, Christian Jaros – Per SavilahtiNagander, Pontus Själin – Marcus Oskarsson, Ilari Melart.

Kedjor: Johan Forsberg, Johan Harju, Anton Hedman – Bill Sweatt, Jacob Lagacé, Jacob Micflikier – Peter Cehlarik, Christopher Mastomäki/Victor Ekarv, Lennart Petrell – Emil Sylvegård, Jonathan Granström, Karl Fabricius.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!