"Vi dominerar ända fram till utvisningarna"

Han kom hem till Luleå – och hade ena armen runt bucklan.Då kom matchstraffet som sänkte Frölunda.– Vi dominerar ändå fram till utvisningarna, säger Roger Rönnberg besviket.

Foto: Göran Ström

Luleå/ishockey2015-02-04 00:45

Först fick Oliver Bohm en utvisning för interference – och Kristian Näkyvä reducerade. Sen kom en omtalad situation när Oscar Fantenberg sänkte Karl Fabricius och fick 5+20 minuter för tackling mot huvudet – och Luleå gjorde två nya mål.

Norrbottningarna vände ett tvåmålsunderläge till ledning – på fem och en halv minut i tredje perioden – och Roger Rönnbergs Frölunda, som hade CHL-bucklan i sin hand, var ett slaget lag.

– Surt. Jag tycker vi gör en jävla bra hockeymatch, säger Luleåsonen några minuter efter slutsignalen.

Roger Rönnberg fortsätter:

– Vi dominerar ända fram till utvisningarna. Det är femminutaren som vänder hela matchen, det är ingenting annat. Vi spelar bra även under den men lyckas släppa in mål. Så är det, det är surt.

Hur upplevde du den situationen?

– Först när det händer känns det inte som att det är en sån hård tackling mot huvud. Det känns som att det är en hård tackling – ja. Vårdslös tackling – ja. Men femminutare – absolut inte. Det är första känslan men jag måste se den på video, säger Rönnberg och tillägger:

– Men vi måste hålla skallarna coola där, jag tror vi överjobbar lite grann i ivern och tar de här utvisningarna. Vi behöver inte sätta oss i såna situationer när vi leder med 2–0.

Roger Rönnberg fick istället vända hem från Norrbotten utan att kunna titulera sig CHL-mästare.

– Vi har jobbat hela säsongen för att vinna den här bucklan. Vi har haft det som ett av våra mål och det är surt att vi kommer så här nära och inte lyckas, säger Rönnberg innan han kommer in på hur det var att spela final i Coop arena:

– Det var en liten konstig känsla, absolut. Men jag tycker vårt unga lag hanterar det väldigt bra, vi flyger från början och vi tar ett stadigt grepp om matchen. Vi uppträder fokuserat, lugnt och samlat ända fram till de här utvisningarna i tredje. Tyvärr räcker det med en sån prestation för att vända en sån här match.

Frölunda försökte forcera i slutminuterna men man hade svårt att skapa några heta chanser. Och nu hyllar Roger Rönnberg Luleå Hockeys avslutning.

– Luleå är väldigt bra på att stänga ner matcher. Jag såg när de stängde ner Skellefteå på hemmaplan i semin och de gör samma sak efter sitt ledningsmål här mot oss, säger han.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!