Brottarstjärnor på is
Nu är Gällivares världsstjärnor ute på hal is - åtminstone träningsmässigt.- Jag lär ha träningsvärk i morgon, säger Sofia Mattsson efter besöket i ishallen.
Ett "SKI"-läger som förbundet kallar det med mycket utomhusaktiviteter på programmet.
Damlandslaget innehåller sex tjejer, varav tre kommer från Gällvare, förutom Sofia, även storasyster Johanna och Henna Johansson (förut Hanna Johansson).
En trio som i våras flyttade till Klippan i Skåne men fortfarande tävlar för Gällivare SK. Och har siktet inställt på OS i London 2012.
Fast nu är tjejerna "hemma" igen, tillfälligt i alla fall.
- Flytten var nästan ett måste, säger Sofia Mattsson på frågan varför man lämnade Norrbotten.
Det med tanke på läger, sparring och att förbundstränaren Fari Besarati är bosatt där nere.
- Vi sparar in enormt med restid, det var också en av anledningarna till att vi flyttade, säger hon.
Nu har man sökt sig norrut igen, för ett veckoläger med förre OS-deltagaren Anders Magnusson.
Och han drillar tjejerna - inte bara på mattan, utan även i skidspåret och på isen.
- Han kört hårt, säger Henna Johansson när hon pustar ut i avbytarbåset.
"OS är det stora målet"
När NSD besöker lägret är det ett ispass på programmet. Efter sedvanlig uppvärmning väntar internmatch i spel tre mot tre.
- Inte nog med att man skall åka skridskor, man skall ju ha koll på pucken också, säger Mattsson den yngre med ett stort leende.
Tjejerna behärskade även skridskoåkningen på ett ypperligt sätt. Om än kanske med många fall. Fall som en brottare åker på då och då under karriären. Dock inte GSK-tjejerna, som tillhör yppersta världseliten i respektive viktklass. Och den hårda satsningen mot London är med andra ord i full gång.
Före det hinner de med två stora mästerskap, EM och VM.
- OS är givetvis det stora målet, men det gäller att kvala dit också. Men just nu är det ganska lugnt träningsmässigt, nästa tävling går först i slutet av januari, säger Johanna Mattsson.
Lugnt och lugnt, Johanna som är fit for fight efter sin korsbandsskada berättar att det i dagsläget blir cirka 5-6 timmar i veckan på brottarmattan.
- När det börjar dra ihop sig till tävling då blir det minst det dubbla, säger hon.
Men veckan "hemma" i Gällivare innehåller inte så många pass på mattan - snarare tvärtom. Nu är det utomhusaktiviteter som gäller. Bland annat klättring upp till toppen på Dundret. En sträcka på 1500 meter, passet avslutades med att tjejerna åkte stjärtlapp ner för backen.
Finns inga genvägar
- Tro inte att de fick gå upp tomhänta, bland annat Sofia hade 25 procent (cirka 14 kilo) av sin vikt på ryggen, berättar Anders Magnusson.
Dagen innan klättringen avverkade man ett klassiskt skidpass på 18 kilometer. Tro inte att tjejerna är trötta för det.
På Magnussons fråga om man ville köra ytterligare ett fyspass efter isträningen så var det ingen som backade.
Det finns med andra ord inga genvägar om man vill bli bäst.
Fotnot: Ytterligare två landslagstjejer deltog på lägret. Jenny Fransson, Klippan och Emma Weberg, Falköping. Saknas gör Ida-Theres Nerell. Med på lägret var även GSK:s talang på herrsidan Houssam Omar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!