Unga - men skönt kaxiga

Trots att Kirunas fotbollskillar är två och tre år yngre än sina motståndare inledde dem lilla-VM med en 5-1-seger mot Gällivare.- Det var en seger mer än jag trodde att vi skulle ta, säger tränaren Tommy Stridsman.

Malmberget2011-03-05 06:00

Kiruna har inget P14 lag. Men när det blev för få lag anmälda till futsal i lilla-VM ställde de upp med ett yngre lag.

- Vi blev väl övertalade, säger tränaren Tommy Stridsman som inte hade räknat med en enda seger för sina killar som är två år yngre än sina motståndare.

- Det fanns inte på min världskarta att vi skulle vinna första matchen.

Några som däremot trodde mer på sig själva är lagets två yngsta killar, elva åriga Åke Tornberg och Ville Sörensen .

- Jag trodde att vi kunde vinna men inte med så mycket, säger Åke Tornberg som tycker att det är mycket roligare att spela med äldre killar än med dem i sin egen ålder.

- Man lär sig mycket mer.

Och kompisen Ville håller med.

- Man tränar mer när man spelar med dem.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!