Andersson med i guldracet: "Nu har jag chansen"

Taktiskt drag i finalen ger Oskar Andersson, Bilklubben Dundret, ett segerläge inför sista deltävlingen i DM. "Jag tog alternativet före honom när det började regna", säger Andersson.

Oskar Andersson, Bilklubben Dundret, vann DM-deltävlingen i Vännäs vilket ger honom ett bra utgångsläge inför sista och avslutande deltävlingen i Lycksele.

Oskar Andersson, Bilklubben Dundret, vann DM-deltävlingen i Vännäs vilket ger honom ett bra utgångsläge inför sista och avslutande deltävlingen i Lycksele.

Foto: Johans Sportbilder

Rallycross2023-08-28 15:29

Det blir en riktig rysare då Rallycross SM ska avgöras i slutet av september i Lycksele. Efter helgens deltävling i Vännäs så ligger Gällivareföraren en poäng efter Magnus Abrahamsson i 2150-klassen.

– Nu har jag faktiskt chansen att ta hem totalen. Det blir en väldigt spännande avslutning, säger Andersson som sedan tidigare har två tredjeplatser som bästa slutresultat i DM, säger Oskar Andersson.

Finalsegern i Vännäs grundlade Andersson när tog ett taktiskt val.

– Finalen gick ganska bra och jag tog starten. På tredje varvet började det att regna och då dök jag in på alternativen för att tvinga "Abris" (Magnus Abrahamsson) att försöka köra ifrån mig under regnet.

– Det visade sig vara rätt taktik för det blev svårkört i regnet och jag hade verkligen inte velat vara den som var pressad bakifrån. Sedan hamnade jag ganska nära efter honom och när han tog alternativet så körde jag förbi och höll in i mål.

I mål så skiljde det drygt två sekunder mellan de två titeljagande förarna.

Inför avlutningen i Lycksele är ställningen Magnus Abrahamsson 87, Oskar Andersson 86 och Daniel Grubbström 63.

– Det brukar gå bra i Lycksele. Nu har jag faktiskt chansen till guldet nu ska bilen hålla och att föraren sköter sig.

Hur viktig är DM för dig?

– Jag hoppas givetvis att jag ska kunna vinna. Det har alltid funnits något som har felat tidigare och det krävs så lite så är jag trea igen, säger Andersson.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!