Slutspelskungen: "Tydligen är CHL min grej"

Till vardags: Defensiv center. I Europa: Slutspelskung. Med tre nya poäng såg Niklas Fogström till att ge Luleå ett drömläge i kvartsfinalserien.

På rätt spår. Efter sex raka nollpoängare klev Luleå in i CHL – och blev ett vinnande lag. Och nu har man ett bra läge att ta sig vidare till semifinal.

På rätt spår. Efter sex raka nollpoängare klev Luleå in i CHL – och blev ett vinnande lag. Och nu har man ett bra läge att ta sig vidare till semifinal.

Foto: ValeriaWitters

Raumo/ishockey2014-12-02 21:45

Sex raka nollpoängare och bara tio inspelade poäng i de 16 senaste omgångarna har fått krisrubrikerna att hagla över Luleå Hockey.

Men det är i SHL det – i Europa är det något helt annat.

Via en bragdvändning nere i Salzburg tog sig norrbottningarna vidare till CHL-kvartsfinal mot Lukko Rauma – och väl där blev det en drömstart.

På bortais slog Luleå det finska topplaget med 5–2.

– Det är alltid skönt att vinna matcher och komma in i omklädningsrummet när man har gjort något bra, säger Niklas Fogström när NSD når honom på bussen på väg ut mot flygplatsen.

Det var ett tag sen ni fick vinna.

– Jo, fan. Jag vet inte när det var senast. Men det var väl Salzburgveckan, efter det hade vi ju Växjö hemma. Så det var bra och jag tycker vi gjorde en helt okej insats.

Var det viktigt för självförtroendet?

– Jo, visst fan är de det. Och just produktionen fördelade sig, det var olika målskyttar hela tiden.

Hur ska ni ta med er det här in i vardagen?

– Man hoppas att man kan ta med det lilla självförtroendet som man fick i den här matchen. Framförallt hade vi bra styrspel de gånger det blev styrspel, bland annat (Emil) Sylvegårds mål uppkom på grund av det. Vi måste börja där, i rätt ände, säger Fogström och påminner om SHL-matcherna efter vändningen i Salzburg:

– Vi hade en bra liten streak i SHL efter förra CHL-matchen. Vi hoppas vi får uppleva det igen.

När Luleå tog sig vidare från åttondelsfinalen spelade Niklas Fogström huvudrollen, när han sköt 3+1, inklusive den matchvinnande straffen, nere i Salzburg. Nu bidrog han med mål och två passningspoäng.

Finländaren har växt ut till norrbottningarnas slutspelskung.

– Det är skönt att få bidra. Det har gått bra i SHL också men själva produktionen har saknats. Tydligen är CHL min grej (skratt), säger Fogström.

Tränaren Joakim Fagervall är nöjd med segern.

– Skönt att vinna, det är väl första känslan. Men vi vinner för att vi gör en bra match som helhet. Vi har bra målvaktsspel, bra försvarsspel och vi spelar en jävligt bra ABC-hockey. Och vi gör fem mål, säger Fagervall innan han kommer in på vikten av att få vinna igen:

– Det är självklart jätteviktigt. Det är det som det går ut på i slutändan. Och det har varit några bra dygn efter Modomatchen där vi har jobbat med de här bitarna. Det känns som en enhet på isen i dag och det är det som gör att vi vinner matchen.

CHL-kvartsfinal (1 av 2)

Lukko Rauma–Luleå Hockey 2-5

Första perioden: 1–0 (08.50) Janne Niskala (Jesper Piitulainen, Jonne Virtanen), 1–1 (09.49) Kristian Näkyvä (Per Savilahti Nagander, Lennart Petrell), 1–2 (16.08) Niklas Fogström (Kristian Näkyvä, Lennart Petrell), 1–3 (16.25) Karl Fabricius (Niklas Fogström, Kristian Näkyvä).

Andra perioden: 1–4 (14.35) Emil Sylvegård, 2–4 (17.59) Filip Riska (Olli Sipilainen, Ilkka Mikkola), spel fyra mot fem,.

Tredje perioden: 2–5 (01.57) Chris Abbott (Marcus Fagerudd, Niklas Fogström), spel fem mot fyra.

Skott: 21–30 (7–17, 8–5, 6–8).

Utv, Lukko: 3x2. Luleå: 3x2.

Rosbetyg

3: Kristian Näkyvä 2: Niklas Fogström 1: Emil Sylvegård.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!