Hon inledde Tour de Ski med att köra in som 26:a – och efter det har Charlotte Kalla slutat 41:a, åtta och på 18:e plats.
Kallas personliga tränare Magnus Ingesson är nu på plats i Toblach och nu avslöjar Expressen att skidstjärnan och Ingesson har haft ett långt möte och att hon kan hoppa av touren efter morgondagens etapp.
– Ja, vi satt och resonerade länge i går kväll, säger Ingesson till Expressen.
Han säger också:
– Det är ju inte bara en l-i-t-e dålig form, vi pratar om. Så det är klart att hon blir besviken och skulle vilja prestera bättre.
Ett slutgiltigt beslut om avslutningen av Tour de Ski tas efter fredagens skejtlopp över fem kilometer, innan touren förflyttar sig från Toblach till avslutningsetapperna i Val di Fiemme.
– Vi tar ett beslut efter morgondagens lopp. Det är så man får göra när inte formen finns där, säger Ingesson till Expressen.
Expressen: Vad tror du?
– Jag har ingen aning.