Stjärnans ursäkt efter missade straffsparken

Besvikelsen är stor i IFK Luleås läger efter 0–0 mot bottenlaget Västerås. Tomas Eriksson missade en straff – och bad lagkamraterna om ursäkt.

Missen som sänkte IFK. Tomas Eriksson slog straffen som hade kunnat ge bortaseger – men missade. ”Jag skäms”, sa Eriksson.

Missen som sänkte IFK. Tomas Eriksson slog straffen som hade kunnat ge bortaseger – men missade. ”Jag skäms”, sa Eriksson.

Foto: Petra Isaksson

VÄSTERÅS/FOTBOLL2015-05-10 17:50

IFK Luleå är fortsatt obesegrat i division I norra. Men efter den mållösa matchen mot bottenlaget Västerås var det som IFK:s assisterande tränare Daniel Kalén konstaterade när han och huvudtränaren Fredrik Waara lämnade Swedbank park:

– Det känns som en jävla förlust.

Norrbottningarna totaldominerade bollinnehavet och visade stundtals upp ett fint flyt i sitt karaktäristiska kortpassningsspel. Men de riktigt heta målchanserna var få och närmare än Erikssons straffmiss med drygt 20 minuter kvar kom IFK Luleå aldrig.

– Det känns för jävligt just nu. Det är väl det jag kan säga. Det är klart vi ska ha tre poäng, vi har en straff som ska vara mål, säger Tomas Eriksson.

Fjolårets skyttekung Eriksson gjorde upp med årets anfallsess Erido Polo om vem som skulle lägga straffen. Eriksson var mest sugen och fick förtroendet.

– Jag var sugen, Erido var sugen. Jag var ännu mer sugen, men målvakten verkade mest sugen. Jag skäms. Det ska vara mål. Och i dag kostar det två poäng. Jag får gå in och be om ursäkt till gubbarna.

Det var ingen bra straff.

– Nej, det var det inte. Jag försökte vänta ut honom, men han stod länge. Då fick jag lägga den i ett hörn och han chansade rätt.

I fjol var Eriksson firad skyttekung med 14 mål i serien. I år har han tagit klivet tillbaka till mittfältet och har ännu inte noterats i målprotokollet.

– Det är väl lite frustrerande. Det hade varit gott att sätta dit den och det var väl därför jag var extra sugen på att sätta straffen. Men det är så ibland, det vill sig inte.

Eriksson tycker att IFK:s passningsspel var bra i matchen, men att spelarna var för dåliga på att fylla på i offensivt straffområde.

– Det är väl just det där att när man går till attack, att man fyller på med ännu mer folk. Jag tycker att vi inte riktigt fyllde på kanske. De är fem, sex, sju åtta gubbar hemma i boxen. Det är svårt att såga sig igenom.

Norrbottningarna inledde matchen frenetiskt och spelade med mycket energi. Men i takt med att klockan gick och målchanserna uteblev tappade IFK fart.

– Man blir ganska bekväm så där. I och med att vi fick spela ganska mycket.

Fredrik Waara tycker att IFK ryckte upp sig igen mot slutet av den andra halvleken. Han valde därför att inte göra några byten.

– Jag tyckte att vi fick bättre och bättre grepp på dem. Det kändes som att de skulle fixa det, de som var på planen, säger han.

Matchfakta

Norrettan

Västerås SK–IFK Luleå 0–0.

Domare: Namik Idrizovic, Örebro.

Publik: 367.

Varningar, Västerås: Karwan Zarifnejad, Oliver Ekroth.

Rosbetyg

3: Patrik Wallin. 2: Patrik Pettersen. 1: Vladimir Sudar.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!